pl
Szukaj

Jaką grubość dystansu potrzebuję?

Jest to jedno z częściej zadawanych pytań. Odpowiedź wydaje się prosta, ale niestety nie jest. Chociażby ze względu na wiele różnych czynników, które powodują, że w jednym wypadku np. dystans 15mm będzie w porządku, a w drugim będzie to zbyt mało lub zbyt dużo. Nawet w przypadku jednego modelu auta mogą pojawić się czynniki typu wersja, gdzie np. zastosowano inne felgi, lub te same felgi o innych parametrach czy inne zawieszenie. Mogą się pojawić także różnice z racji zastosowanych innych opon, o innej szerokości lub innym profilu czy innych parametrów geometrii zawieszenia.

Drugą bardzo istotną kwestią jest tutaj wizja właściciela auta. Każdy ma inną. Dla jednej osoby lekkie poszerzenie będzie w sam raz, natomiast dla drugiej koło musi idealnie pasować do rantu błotnika. Zakup dystansów “na oko” również nie jest dobrym rozwiązaniem. Zbyt cienki może nie spełnić oczekiwań, natomiast zbyt gruby może spowodować – ocieranie opony o wewnętrzny rant błotnika lub wystawianie po za obrys pojazdu, co nie jest w Polsce legalne.

Staramy się zawsze doradzić, ale nie zawsze jesteśmy w stanie. Dlatego najlepszą metodą jest ustalenie – ile mamy miejsca między oponą a wewnętrznym rantem błotnika oraz określenie jaki efekt chcemy uzyskać. Jak to zrobić? Wykonać odpowiedni pomiar.

Teoretycznie najbardziej wysuniętą częścią koła jest ścianka boczna opony. Interesuje nas właśnie odległość między nią, a wewnętrznym rantem błotnika.

 

 

Pomiaru dokonujemy na aucie stojącym na podłożu. Nie korzystamy z podnośników, najazdów, itd.  Miarką, linią lub liniałem dotykamy do ścianki bocznej opony i odczytujemy wartość odległości do wewnętrznego rantu błotnika.
Wynik takiego pomiaru nie jest jeszcze gotowym wyznacznikiem tego, jaki dystans możemy założyć. Jeśli o tą wartość poszerzymy rozstaw kół to bardzo prawdopodobne jest iż dojdzie do kontaktu bocznej ścianki opony z wewnętrznym rantem błotnika. Dlatego warto zawsze wybrać rozmiar dystansu mniejszy niż wynik pomiaru. Np. 20mm – 15mm, 15mm – 12mm, itd.

Powodzenia ! 🙂