pl
Szukaj


Dystanse do kół

Dystanse do kół z lotniczego duralu 7075-T6

Określenie “dystanse do kół” znane jest każdemu miłośnikowi motoryzacji. Nie każdy jednak dokładnie wie, czym one są, jak je stosować i jakie mają dać efekty. Mówiąc więc w największym skrócie, pierścienie dystansowe (jak też są nazywane) pozwalają na zwiększenie rozstawu kół, co ma na celu poprawienie właściwości jezdnych pojazdu oraz nadanie mu atrakcyjniejszego i sportowego wyglądu. Warto też wiedzieć, że w przypadku zakupu większych hamulców lub też felgi aluminiowej z większym ET niż fabryczne, ich stosowanie jest wręcz koniecznością, wynikającą ze zmian odległości między piastą, hamulcami, kołem i nadkolem. 

Dystanse przelotowe, szpilkowe, przykręcane

 

Na rynku bardzo popularne są także dystanse przykręcane. Montowane są one za pomocą śrub do piasty i posiadają własne dodatkowe gwintowane otwory służące do montażu na nich felgi. Dzięki takiemu układowi są one solidniejsze i pozwalają na uzyskanie dużych poszerzeń.

 

Bardzo ciekawym i trwałym rozwiązaniem są też dystanse szpilkowe, które także przykręca się do piasty. Na zewnętrznej powierzchni posiadają one jednak szpilki – czyli nagwintowane wypustki, na które nakłada się felgę aluminiową i montuje ją przy użyciu nakrętek.

 

Bez wątpienia dystanse do felg samochodowych kojarzone są głównie z tuningiem i motosportem. Przekonanie takie jest jednak dużym uproszczeniem, gdyż rozwiązanie to można zastosować w każdym aucie. Warto przy tym szczególnie podkreślić, że używanie ich jest w pełni legalne – gdyż prawo dopuszcza powiększenie rozstawu kół, o ile nie wychodzą one poza obrys auta. Co więcej, prawidłowo dobrane dystanse nie mają też negatywnego wpływu na bezpieczeństwo, a w pewnych sytuacjach mogą je nawet zwiększyć, dzięki poprawieniu właściwości jezdnych. Na koniec warto też dodać, że niezależnie od tego, czy mówimy o miejskim hatchbacku, czy rodzinnym kombi, to tego typu akcesoria na kołach poprawią wygląd – aż chce się jeździć!